مجازات شهادت دروغ در دادگاه چیست؟

مجازات شهادت دروغ در دادگاه چیست؟

در این مبحثی که دادور به آن می پردازد ، “مجازات شهادت دروغ که در دادگاه اقامه می شود” است و در این راستا افراد با شهادت دروغ حقوق افراد و طرف دعوا را ضایع کرده و باعث از بین رفتن عدالت در حکم قاضی می شوند.

* شهود کسی است که درباره موضوع مورد دعوی ، مستقیم یا غیر مستقیم چیزی دیده یا شنیده و یا در جریان موضوع خواهان و خوانده است، در واقع شهادت شاهد با سوگند به نام الله صورت میگیرد. شهادت دروغ در قانون شامل دو دسته ضمانت اجرای حقوقی و ضمانت اجرای کیفری می باشد.

* در بحث ضمانت اجرای کیفری در ماده 650 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات بیان می کند : هرکس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد ، به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار(1.500.000 ریال) تا دوازده میلیون ریال(12.000.000) جزای نقدی محکوم خواهد شد .

* در صورتی که شهادت دروغ سبب اجرای مجازاتی همچون دیه ، حدود (اجرای شلاق و … ) یا قصاص (اعدام) بر فردی شود ، همان مجازات بر کسی که شهادت دروغ داده نیز اعمال می شود.

مثلا” اگر چند نفر به جرمی که موجب قصاص است شهادت دروغ بدهند و شخص به ناحق قصاص شود و بعدا ثابت شود که شهود به دروغ شهادت داده اند ، قاضی و مأمور اجرای حکم ضامن نیستند ؛ بلکه ادا کننده شهادت دروغ ، به آن حکم قصاص یا مجازات می شوند.

* هم چنین طبق قانون آیین دادرسی کیفری ، در صورتی که بازداشت شخصی بر اثر اعلام جاهلانه جرم و یا شهادت کذب و یا در اثر تقصیر مقامات قضایی باشد ، دولت پس از جبران خسارت می تواند به مسئول اصلی مراجعه نماید.

* در بحث ضمانت اجرای حقوقی در ماده 8 قانون مسئولیت مدنی ، هرگاه شهادت دروغ و کذب شخصی سبب خسارات مالی و حقوقی به یکی از طرفین دعوا (خواهان یا خوانده) شود و بعدا ثابت شود که شهود به دروغ و بر خلاف واقع شهادت داده است ، مسئول جبران خسارات وارده به طرفی که متضرر شده است خواهد بود.

* نکته مهم و قابل توجه ای که در قانون آیین دادرسی کیفری در ماده 474 بند ث  به آن اشاره کرده است : اگر کسی به دروغ علیه دیگری شهادت بدهد و رأی دادگاه بر اساس شهادت دروغ او صادر شده باشد (نه دلیل دیگری) ، در این صورت می توان از طریق دیوان عالی کشور ، تقاضای اعاده دادرسی نمود. البته به این شرط که شهادت دروغ به موجب حکم قطعی اثبات شود.

مشاوره حقوقی رایگان

_ واتساپ
_ تلگرام
_ اینستاگرام

 

دسته‌ها

وبلاگ

مشاوران آنلاین

کسی در حال حاضر آنلاین نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست