مالیات چیست و چه قشری باید مالیات پرداخت کنند؟

مالیات چیست و چه قشری باید مالیات پرداخت کنند

دادور ، مشاوره حقوقی آنلاین در این مطلب مهم و روزمره ای که مردم با آن سر و کار دارند به جمع آوری موضوعی در رابطه با اینکه مالیات چیست و چه قشری باید مالیات پرداخت کنند؟ به تشریح بخشی از این موضوع و در جهت آگاهی به شهروندان پرداخته است. در واقع مالیات یک نوع خراج و یک هزینه ی اجتماعی بر گردن مردم است و که اکثریت یک ملت در راستای استفاده و بهره‌برداری از امکانات و منابع آن کشور، دولت مردم را موظف به پرداخت آن کرده است.
_ مالیات در تعریف ابتدایی انتقال بخشی از درآمد‌های جامعه(مردم) به دولت یا بخشی از سود فعالیت‌های اقتصادی و مالی است که به دولت در جهت تهیه ابزار و امکانات دست یابی به درآمد و سود‌ها را فراهم کرده ، می رسد.
_ مالیات های دریافتی دولت در مقابل خدماتی که ارائه می دهند از مردم می گیرد ، دو نوع است: 1) مالیات بر مصرف و 2) مالیات بر درآمد. در تعریف های گوناگون و بررسی های تحلیل گران اقتصادی و نظریات اقتصادانان کشور، اکثریت از مالیات بر مصرف در مقابل مالیات بر درآمد حمایت کرده اند به عنوان مثال : توتون و سیگار از جمله کالا‌هایی است که دولت‌ برای جلوگیری از مصرف زیاد و یا کنترل کردن مصرف آن، مالیات‌های سنگین تصویب کرده اند که یکی از کشورهای که 10 درصد درآمدهای دولت را از این راه تامین می کند کشور چین است یا مالیات بر مصرف گازوئیل که بنا به واردات آن و مصرف ماشین آلات سنگین می باشد ، مالیات بر مصرف لحاظ گردیده است.
هدف از پرداخت مالیات چیست و عدم پرداخت آن چه عواقبی(مجازات) برای مردم و دولت دارد؟
دولت‌ها برای جبران هزینه‌های خدماتی(رفاهی، آموزشی و … )که به شهروندان ارائه می‌دهند از طریق گرفتن مالیاتی اقدام می‌نمایند و البته هدف از وضع مالیات برای اغلب کشور‌ها جبران هزینه نیست، زیرا از طریق مالیات نقدینگی بازار دچار تغییر می‌شود که بعد از جبران هزینه مهم‌ترین عامل وضع مالیاتی است اما در کل دولت به واسطه مالیات بخشی از هزینه های عمومی جامعه و حفظ منافع اجتماعی و اقتصادی را امکان پذیر و برقرار می کند. به بیانی دیگر می توان بیان داشت تامین سرمایه لازم جهت انجام و اتمام پروژه ها، ارائه خدمات عمومی بهتر و تامین هزینه های فعالیت دولت، هدف های اصلی وضع مالیات می باشند.
_ طبق قوانین مالیات مورد تصویب دولت، پرداخت مالیات وضع شده، اجباری است و عدم پرداخت آن مجازات را در پی خواهد داشت. پرداخت مالیات نیز تنها و تنها توسط مراکز تحت نظارت دولت انجام می گیرد و در صورت پرداخت نکردن آن ، واحد صنعتی و تولیدی و وارداتی و … پلمپ و مصادره و در برخی موارد مجازات های کیفری خواهد داشت و به بیانی علمی فرار مالیاتی گویند.
نرخ مالیات مورد تصویب دولت چگونه تعیین می شود؟
در ادامه ی مبحث مالیات چیست و چه قشری باید مالیات پرداخت کند در توضیح اینکه مالیات توسط قانون و دولت مشخص می گردد که نرخ مالیات در واقع مبلغی است که یک شرکت یا یک شخص باید نسبت به فعالیت ها خود پرداخت  و در زمان قانونی اقدام نماید. نرخ مالیات بر اساس اطلاعات و جزئیات مفصلی و میزان درآمدی تعیین می شود و نمی توان مبلغ ثابتی را برای آن در نظر گرفت.
در یک نظام مالیاتی حاکم و قانونمدار و اقتصادی و به عنوانی یک نظام مالیاتی کارآمد اقدام کند ، باید مالیات براساس توانایی حقیقی و میزان درآمدی آنها تعیین و هم چنین برای کمک به سیستم اقتصادی مالیات دهندگان انجام شود تا پرداخت مالیات ها به عاملی برای ورشکسته شدن یک کسب و کار یا فرار مالیاتی اشخاص و کارگاه ها و …  منجر نشود. در یک نظام مالیاتی کارآمد نرخ مالیاتی که برای اقشار ثروتمند مشخص می شود باید بالاتر و به نحوی از نرخ مالیات اقشار کم درآمد و ضعیفتر، بیشتر باشد.
چه افراد و بخش های مشمول پرداخت مالیات هستند؟
_ اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات اند:
 1) کلیه مالکین اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی نسبت به اموال یا املاک خود واقع در ایران طبق مقررات باب دوم.
 2) هر شخص حقیقی مقیم ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل و کسب می‌نماید.
 3) هر شخص حقیقی ایرانی مقیم خارج از ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در صنعت اقتصادی ایران تحصیل می‌کند.
4) هر شخص حقوقی(کارکنان و شرکتهای خصوصی و … ) ایرانی نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می‌نماید.
 5) هر شخص غیر ایرانی (افراد خارجی اعم از حقیقی یا حقوقی) نسبت به درآمدهایی که در ایران به دست آورند و همچنین نسبت به درآمدهایی که بابت واگذاری امتیازات یا سایر حقوق خود و یا دادن تعلیمات و کمکهای فنی و یا واگذاری فیلمهای سینمایی (که به عنوان بها یا حق نمایش یا هر عنوان دیگری عاید آنها میگردد) به عنوان بخش درآمدی به دست می آورند.
_ اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات‌های موضوع این قانون نیستند:
 1) وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی
 2) دستگاه‌هایی که بودجه آن‌ها به وسیله دولت تأمین می‌شود.
 3) شهرداری‌ها
 4) بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از نهادهای حکومتی(کمیته امداد، بهزیسیتی، بنیاد شهید و … )
مالیات های مصوبه در ایران به چه صورتی از مردم گرفته می شود؟
پرداخت مالیات یک نوع هزینه‎ ی اجتماعی تعیین یا به عبارتی بهای حضور افراد در کشور است که شهروندان به منظور اداره‌ی امور جامعه، رشد و توسعه کشور می‌پردازند و ابزاری اصلی دولت‌ها در پایداری و قدرتمند شدن نظام اقتصادی به شمار می‌رود. پرداخت مالیات در کشور ایران به دو شکل مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود که هر یک از آن‌ها به نوبه خود دارای تقسیم‌بندی خاصی هستند.
* مالیات مستقیم :
. مالیات‌‌های مستقیم جزو مالیات بر ثروت-درآمد تلقی می‌شوند که شهروندان با توجه به میزان ثروت-درآمد خود آن را محاسبه و پرداخت می‌نمایند. مالیات مستقیم در یک دسته‌بندی کلی به دو بخش مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد تقسیم می‌شود.
* مالیات غیرمستقیم :
در نظام مالیات بر ارزش افزوده (مالیات بر مصرف یا مالیات غیرمستقیم) در حال گسترش و پیشرفت سریع است اما مشکلات و معایب مالیات‌های غیرمستقیم از جمله تنازلی بودن (پرداخت یکسان توسط فقیر و ثروتمند) و غیرمعین بودن باعث ایجاد مشکلاتی برای دولت‌ها و مردم می‌شود که می‌توان با استفاده از مالیات‌های مستقیم آن‌ها را پوشش داد.
تهیه و جمع آوری مطلب : خانم دل آرا کریمی (کارشناس ارشد فقه و حقوق دانشگاه تهران)

مشاوره حقوقی رایگان

_ واتساپ
_ تلگرام
_ اینستاگرام

 

دسته‌ها

وبلاگ

مشاوران آنلاین

کسی در حال حاضر آنلاین نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست