در مورد اصطلاحات حقوقی و رایج بازار مسکن بیشتر بدانید؟

در مورد اصطلاحات حقوقی و رایج بازار مسکن بیشتر بدانید؟

در مورد اصطلاحات حقوقی و رایج بازار مسکن می توان به مواردی زیادی اشاره کرد و در جزء جزء املاک موارد بسیار مهم و ضروری می باشد، حال دادور ، مشاوره حقوقی آنلاین در راستای این موضوع و مبحث به بخشی مهم در بازار مسکن پرداخته ایم و موضوعات مهم آن را جدا و توضیحات ساده و ابتدایی در جهت آگاهی سازی شهروندان بیان نموده ایم.
1) اجاره : قراردادی است که بر اساس آن یک طرف معامله به نام مؤجر (مالک) بخشی از مال یا دارایی خود را در ازای دریافت اجاره بها به طرف دیگر به نام مستأجر، در اختیار او قرار می‌دهد. اگرچه اجاره‌ بیشتر در بازار مسکن کاربرد دارد، اما اختصاصی به آن ندارد و برای اموال منقول مانند خودرو نیز به کار می‌رود. اگر شخصی به جای مسکن یا خودرو، نیروی کار خود را در اختیار دیگری قرار دهد و در مقابل آن اجرت (دستمزد) دریافت کند، به او اجیر و به شخص اجاره‌کننده، مستأجر می‌گویند.
2) مبایعه نامه : به بیانی ساده و عرفی و عامیانه ، مبایعه نامه همان قولنامه است.که در زبان حقوقی به مبایعه نامه معروف است. بر این اساس، کلمات قولنامه و مبایعه نامه می‌توانند جایگزین هم باشند و به خاطر این تفاوت نام، آثار حقوقی متفاوتی نخواهند داشت. مبایعه نامه به قراردادی گفته می‌شود که طی آن مالی(منقول و غیرمنقول) به فرد دیگری فروخته می‌شود. در عرف، به قرارداد مکتوبی که بین طرفین، یعنی فروشنده و خریدار یا در اصطلاح حقوقی بایع و مشتری، تنظیم می‌شود و بر اساس این قرارداد، چیزی در مقابل دریافت بهاء یا قیمت فروخته می‌شود، مبایعه نامه می‌گویند. در اصطلاح، مبایعه نامه به بیع نامه هم معروف است و تفاوتی بین این دو اصطلاح وجود ندارد.
3) اظهارنامه : متنی مکتوب است که بر اساس قانون تنظیم می‌شود و به موجب آن شخص نویسنده ، تقاضای قانونی‌اش را در آن ثبت می‌کند و توسط مأمور قانون به طرف دیگر اعلام می‌شود. به عنوان مثال در بازار مسکن ممکن است مستأجر مبلغ اجاره مسکن را به مدت چند ماه پرداخت نکرده باشد؛ آنگاه شخص مؤجر حق دارد که با پر کردن اظهارنامه و ابلاغ آن به مستأجر، از او بخواهد تا نسبت به پرداخت معوقات اقدام کند.
4) مجهول المالک : املاک مجهول المالک در بازار مسکن به املاکی گفته می‌شود که در هنگام نصب پلاک در دفتر توزیع اظهارنامه به نام شخص یا اشخاصی معرفی گردیده اما تا به حال از طرف مالک یا وکیل قانونی او درخواستی برای این موضوع به ثبت نرسیده باشد. کسانی که قصد تصرف قانونی این املاک را دارند باید با توجه به دفاتر توزیع اظهارنامه در ادارات ثبت اسناد و املاک درخواست ثبت اینگونه ملک‌ها را بنمایند.
5) ملک مشاع : در بازار مسکن اگر یک ملک چند مالک داشته باشد، هر کدام میزان معینی از سهم را در آن ملک دارند؛ اما برخی از قسمت‌ها مانند راه پله ، پشت بام ، حیاط و… به صورت اشتراکی هستند که اصطلاحاً به آن‌ها مشاع می‌گویند. مشاعات نیز جمع کلمه‌ی مشاع است که به مجموع بخش‌های اشتراکی گفته می‌شود.
6) افراز : اگر یکی از مالکان ملک مشاع با شرکای دیگر کنار نیاید و بخواهد سهم خود را از بخش‌های اشتراکی بگیرد، باید دعوایی را مبنی بر تقسیم بخش مذکور اقامه کند که به این تقسیم کردن اصطلاحاً افراز می‌گویند. ملک مفروز ملکی است که افراز شده باشد؛ یعنی در ابتدا مشاع بوده و بعد از حالت اشتراکی خارج شده است.
7) پایان کار ؛ هرگاه کار ساخت و ساز یک ساختمان به پایان برسد، شهرداری باید آن را تأیید کند. به گواهی تأیید شهرداری برای اتمام ساخت و ساز یک ساختمان، گواهی پایان کار گفته می‌شود. در بازار مسکن گواهی پایان کار یکی از گواهی‌های مهم محسوب می‌شود که هیچ ملکی بدون آن حق ثبت سند را ندارد. همچنین کاربری ملک در گواهی پایان کار تعیین می‌شود. برای أخذ گواهی پایان کار باید خلافی و عوارض مربوطه را پرداخت کرده باشید و در ساخت و ساز ملک هم کاملاً بر اساس ضوابط و مقررات اعلام شده از سوی شهرداری باشد.
8) تصرف عدوانی : اگر مال یا ملکی به صورت غیر قانونی و بدون رضایت مالک از تصرف او خارج شود، این موضوع اصطلاحاً تصرف عدوانی نامیده می‌شود. بطور مثال در بازار مسکن اگر شخصی بدون رضایت مالک مسکن آن را تصرف کرده و در آن زندگی کند، می‌گویند تصرف عدوانی صورت گرفته است. در دعوای تصرف عدوانی در دادگاه و اثبات حق ، کافیت تصرفات سابق مالک به وسیله ی دو شاهد ثابت شود، در این صورت رأی به نفع مالک صادر می شود و نیازی به اثبات مالکیت نیست.
9) تفکیک املاک : اگر یک ملک یکپارچه به قطعات کوچکتری تقسیم شود، اصطلاحاً می‌گویند که ملک تفکیک شده است. اگر ملک چند مالک داشته باشد تمام آن‌ها باید برای انجام تفکیک مورد نظر توافق داشته باشند. در بازار مسکن ملک تفکیکی پس از تفکیک قانونی با یک ملک مستقل تفاوتی ندارد و برای آن سند جداگانه صادر می‌شود.
10) سرقفلی : سرقفلی برای املاک تجاری موضوعیت دارد و عبارت است از درجه‌ی معروف بودن یا مشهور بودن یک مکان تجاری به یک فعالیت خاص. سرقفلی جزیی از دارایی‌های نامشهود محسوب می‌شود و معنایی مشابه صاحب امتیاز دارد.
11) عرصه و اعیان : در بازار مسکن به زمینی که یک ملک در آن ساخته می‌شود عرصه و به بخش‌های ساختمانی ساخته شده در آن اعیان گفته می‌شود. اعیان از نظر حقوقی هر آن چیزی است که در یک زمین ساخته شده باشد. مثلاً در مجتمع‌های آپارتمانی به زمینی که واحدها در آن بنا نهاده شده‌اند، عرصه و به واحدهای ساخته شده اعیان می‌گویند.
12) سند رسمی (منگوله دار و تک برگ) : طبق قانون اسناد رسمی در ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی بیان می کند، اسنادی که در اداره ی ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مامورین رسمی، در حدود صلاحیت آن ها، بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند؛ رسمی است. در ماده ۱۲۸۹ قانون مدنی در مورد تعریف سند عادی آمده است که غیر از اسناد مذکور در ماده ی ۱۲۸۷، سایر اسناد، عادی است.
سند ملکی منگوله دار(دفترچه ای) و تک برگ : سندهای قدیمی املاک معمولا به صورت دفترچه‌ای بودند و یا از چند برگ تشکیل شده بودند که به آن سند ها منگوله دار گویند، اما در نقشه و طراحی های دقیقتر و پیشرفته تر املاک و زمین ها، سند رسمی معتبرتر و با جزئیات بیشتر بنام سند تک برگ صادر می شود. این نوع سند رسمی برخلاف نوع قدیمی آن با دست تهیه نمی‌شود و در اصل با وسایل کامپیوتری با رعایت نهایت ایمنی به دست مالک می‌رسد.
در سند تک برگ کروکی ساختمان و اطلاعات دقیق‌تری از ملک قابل مشاهده است. مزیت این سند در مقابل سندهای قدیمی چند صفحه ای در درجه‌ی اول اصالت و در درجه‌ی دوم خوانا بودن و شفاف بودن آن است. همچنین تک برگ بودن آن سبب نگه‌داری آسان‌تر آن نسبت به سندهای قدیمی‌تر شده است.
13) امتیازات اربعه ملک : امتیازات لازم برای رفاه افراد و استفاده و انتفاع از یک ملک می باشد که با توجه به قوانین ایران این امتیازات شامل آب لوله کشی شده برای شرب و شستشو، برق، گاز و تلفن است. با توجه به اینکه دولت دسترسی افراد به کلیه این امتیازات را فراهم کرده است و با طی مراحل کاری و اداری ، این امتیازات را در اختیار عموم قرار می دهد لذا برای هر ملک لازم و به عنوان بخشی از یک ملک و هم چنین جزو بخشی از ارزش آن ملک است که در عرف داشتن امتیازات اربعه مهم و لازم است.
تهیه و جمع آوری مطلب : اسماعیل اسعد (کارشناس و مشاوره حقوقی)

مشاوره حقوقی رایگان

_ واتساپ
_ تلگرام
_ اینستاگرام

 

دسته‌ها

وبلاگ

مشاوران آنلاین

کسی در حال حاضر آنلاین نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست