تصویب قانون در جمهوری اسلامی ایران چگونه است؟

تصویب قانون در جمهوری اسلامی ایران از اساسی ترین بنیان تنظیم نظم جامعه است که هم چنین در جهان برای عدالت نیازمند قانون است، قانونی باید تصویب شود که در اجرای آن نیز کم و کاستی نباشد، در نتیجه این امر تصویب قانون در ایران برعهده ی مجلس شورای اسلامی که اعضای این مجلس را مردم از طریق انتخابات به عنوان نماینده ی خود انتخاب می کنند.

دادور ، مشاوره حقوقی آنلاین در این مطلب موارد لازم در چگونگی تصویب قانون در ایران را برای مخاطبان این موضوع تشریح می کند و در ادامه ی مطالب، موضوعات دیگر قانون اساسی را برای شهروندان تشریح خواهد نمود.

برای آشنایی با موضوع تصویب قانون در جمهوری اسلامی ایران لازم است تعریفی در مورد قانون بیان کنیم. قانون در لغت به معنای روش، قاعده و اندازه گیری تعریف شده است؛ از بعد و تعریف حقوقی در دو معنای خاص و عام به کار می رود.

خاص ؛ قواعدی که با تشریفات مقرر در قانون اساسی توسط مجالس قانون گذاری وضع می شود و عام ؛ تمام مقرراتی است که از طریق یکی از سازمان های صلاحیت دار وضع شده است.

نحوی تصویب قانون در ایران در سه مرحله شکل می‌گیرد ؛ تصویب قانون، امضای قانون (توسط رئیس جمهورانتشار قانون.

 

تصویب قانون در مجلس شورای اسلامی به چه صورت است؟

قانون‌گذاری در نظام جمهوری اسلامی ایران، در انحصار مجلس شورای اسلامی است اما با این وجود مصوبات مجلس شورای اسلامی بدون تائید شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد، مگر اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام رأی به تایید مصوب های داده باشد که پیش‌تر شورای نگهبان آن را مغایرت با شرع یا قانون اساسی تشخیص داده است.

_ برای تصویب قانون در ایران چه دولت و چه مجلس می تواند مستقلا اقدام کند.

دولت با تقدیم لایحه (با امضای رئیس‌جمهور و وزیر مربوطه) به مجلس تقاضای تصویب قانون می کند. پس از اعلام وصول لایحه دولت، توسط رئیس مجلس، پروسه قانون‌گذاری شروع می شود. لوایح قبل از تقدیم به مجلس باید به تصویب هیئت وزیران برسد. (اصل ۷۴ قانون اساسی)

شورای عالی استان ها می تواند تقاضای قانون را با ارائه لایحه به دولت دنبال کند یا مستقیم لایحه تنظیمی را تقدیم مجلس کند. ( اصل ۱۰۲ قانون اساسی ماده ۱۴۰ قانون آیین نامه داخلی مجلس)

شورای عالی استان‌ها، مرکب از نمایندگان شوراهای استان‌هاست که به منظور ارائه برنامه های عمرانی و نظارت بر حسن اجرای آن تشکیل می‌شود.( اصل ۱۰۱ قانون اساسی)

یکی دیگر از نهادها در تصویب قانون در ایران شورای عالی استان‌ها می باشد که تنها نهادیست که می تواند مستقل از دولت به مجلس لایحه تقدیم کند. بقیه نهادها مثل قوه قضاییه باید لایحه تنظیمی را جهت تقدیم به مجلس به هیئت دولت تقدیم کنند و نقشی در پروسه قانون‌گذاری ندارد و تنها مسئول نظارت بر حسن اجرای قوانین است و مکلف است با متخلفان برخورد کند.

نمایندگان مجلس با امضای حداقل ۱۵ نفر از نمایندگان، می توانند با ارائه طرح به هیئت‌ رئیسه مجلس تقاضای تصویب قانون کنند. (ماده ۱۳۱ قانون آیین نامه داخلی مجلس)

مجلس مهمترین رکن تصمیم گیری در تصویب قانون در جمهوری اسلامی ایران است که می‌تواند در عموم مسایل کشور در حدود مقرر در قانون اساسی قانون وضع کند و همچنین برای تصویب طرح و لوایح قانونی در مجلس ، باید دو سوم نمایندگان حاضر در مجلس رأی به تصویب آن قانون بدهند.

 

امضا و انتشار قانون توسط چه کسی انجام می شود؟

پس از تصويب قانون در مجلس شوراي اسلامي و تاييد شوراي نگهبان ، به رسميت شناخته مي شود اما براي اين كه قابل اجرا شود، بايد رئيس جمهور آن را امضا كند و بعد از امضاي رئيس جمهور، مسئولان قوه ي مجريه و قضائيه و افراد ملت مكلّف به رعايت آن مي شوند. به موجب اصل 125 قانون اساسي ، رئيس جمهور موظف است مصوبات مجلس يا نتيجه همه پرسي را پس از طي مراحل قانوني و ابلاغ به وي امضا كند و براي اجرا در اختيار مسئولان بگذارد که در این صورت برای اطلاع رسانی به عموم مردم آن را در روزنامه رسمی کشور انتشار پیدا می‌کند و قانون بعد از ۱۵ روز در کشور قابل اجرا است.

جمع آوری مطلب ؛ خانم بازدار(کارشناس حقوق)

مشاوره حقوقی رایگان

_ واتساپ
_ تلگرام
_ اینستاگرام

 

دسته‌ها

وبلاگ

مشاوران آنلاین

کسی در حال حاضر آنلاین نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست